Nad Niemnem (12.09.2023 r, piąta godzina lekcyjna) – Pod takim hasłem odbędzie się tegoroczne Narodowe Czytanie 2023 w Szkole Podstawowej nr 7 w Gdańsku. Uczestnicy, uczniowie klas 5-8 oraz nauczyciele spotkają się w sali gimnastycznej zaaranżowanej na XIX-wieczne wnętrze. Klasy młodsze będą miały zajęcia tematyczne w swoich klasach. W tym dniu spotkamy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnimy ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci.

Mile widziane będą stroje z epoki ( XIX w.), koce (forma pikniku na sali), wianki, zboże, kosze itp.

Osoby, które przyniosą własny egzemplarz powieści Elizy Orzeszkowej będą mogły go oznaczyć pamiątkową pieczęcią "Narodowego Czytania".