Język kaszubski - Szkoła Podstawowa nr 7 im. mjra Mieczysława Słabego w Gdańsku

im. mjra Mieczysława Słabego

"Chto kaszëbską mòwã znaje, przeńdze przez wszëtczé kraje"

Tym popularnym na Kaszubach aforyzmem witamy wszystkich Rodziców, Uczniów, Nauczycieli i Sympatyków języka kaszubskiego. W naszej szkole dzieci uczą się języka kaszubskiego nie tylko po to, by podtrzymać tożsamość etniczną Kaszubów, ale również po to, by rozwijać się językowo, poznając kolejny język, a wraz z tym, cieszyć się z doświadczania wszechobecnej na tych terenach kultury kaszubskiej.

Na zajęciach z języka kaszubskiego uczniowie głównie przyswajają posługiwanie się j. kaszubskim, a na zajęciach w terenie poznają Kaszuby, ludzi z nimi związanymi, kulturę, historię i sztukę małej ojczyzny. Dzieci uczestniczą w warsztatach kulinarnych, hafciarskich, przygotowują gazetki, stoiska kaszubskie, występy Gwiżdży, promują kulturę kaszubską w parafii i okolicznych przedszkolach.

Dlaczego kaszubski jest bramą do poznania wszystkich języków świata ? - tym w legendzie "Kaszëbsczi jãzëk" - poznaj legendę >>>

Legeńda "Kaszëbsczi jãzëk"

Uczniowie kl. VIa na zajęciach języka kaszubskiego podjęli się tłumaczenia tekstu legendy, której puenta jest mottem naszej internetowej zakładki. Do tłumaczenia podeszli w różny sposób: