30 lat minęło, czyli jubileusz pełen pozytywnych wzruszeń

Obchody 30-lecia Szkoły Podstawowej nr 7 im. mjra Mieczysława Słabego przechodzą właśnie do historii i na długo zostaną w naszej pamięci. Każdy jubileusz to okazja do podróży w czasie. To wyjątkowy moment, w trakcie którego wracamy pamięcią i sercem do miejsca, w którym zostawiliśmy część siebie.

Obchody rozpoczęła uroczysta, dziękczynna msza święta, której przewodniczył ks. biskup Zbigniew Zieliński. Następnie zaproszeni goście, Dyrekcja Szkoły, nauczyciele, pracownicy, rodzice oraz delegacje uczniów z poszczególnych klas udali się do szkoły, gdzie w dużej sali gimnastycznej odbyła się podniosła i wzruszająca uroczystość. Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie, znaleźli się m.in. wiceprezydent Miasta Gdańska Monika Chabior, wizytator Kuratorium Oświaty w Gdańsku Pani Barbara Dembek-Bochniak, biskup Zbigniew Zieliński, członkowie Rady Dzielnicy Matarnia Pani Wiesława Krasa i Pan Łukasz Richert, przedstawiciele Rady Rodziców Pani Maja Siedlecka i Pan Grzegorz Radzymiński, samorządowcy,  dyrektorzy szkół, przedszkola oraz  innych instytucji, z którymi współpracuje „siódemka”.

To rzeczywiście było święto szkoły, mówiono o niej, o jej przeszłości i przyszłości, gratulowano sukcesów i składano życzenia dyrekcji, nauczycielom, pracownikom i przede wszystkim, tworzącym szkołę uczniom i absolwentom, którzy przygotowali specjalną część artystyczną, która dotyczyła historii podstawówki w Gdańsku. Przygotowany specjalnie na ten dzień program artystyczny łączył w sobie poruszające odwołania do historii i tradycji szkoły. Opracowany przez p. Danutę Sadowską - Barankiewicz scenariusz przeniósł zebranych w magiczną przestrzeń, rozpiętą między sferą marzeń i planów, a tym, co wytworzyła nasza pamięć. Występy uczniów i absolwentów (Aleksandra Dębowska, Alicja Skiba i Adam Gołaszewski), piosenki, pokazy taneczne opatrzone były komentarzami i wywołały wiele pozytywnych emocji. Tłem do występów, ale jednocześnie pierwszoplanowym bohaterem była prezentacja, która ukazywała kadr po kadrze historię szkoły i wycisnęła z niejednego oka łzę wzruszenia i tęsknoty za tym, co minione, ale tak drogie sercu. 

Dyrektor Szkoły w swoim przemówieniu przypomniała osoby, które na przestrzeni lat tworzyły kadrę dyrektorską. Podkreśliła, że historia szkoły to powód do dumy, a obchodzony jubileusz jest okazją do wyrażenia słów uznania wszystkim, którzy byli zaangażowani w proces kształcenia dzieci i młodzieży w tej szkole.

Wyjątkowym wyróżnieniem było wręczenie podczas uroczystości Pani Bożenie Leonczuk nagrody Prezydenta Miasta Gdańska oraz nagród jubileuszowych nauczycielom, którzy tworzyli naszą „siódemkę” od początku.

W dalszej części obchodów jubileuszu szkoły wszyscy zgromadzeni mogli zwiedzać szkołę i zapoznać się nowopowstałą składnicą pamięci. To szkolne muzeum, w którym będziemy gromadzić pamiątki po majorze Słabym oraz używać jako escaperoomu. Miejsce do żywego poznawania historii Polski i dziedzictwa jej bohaterów. majora Mieczysława Słabego tzw. bunkrem, który będzie służył uczniom jako escaperoom.

Przygotowaniom do jubileuszu towarzyszyła radość, pozytywne emocje i troska o to, by było to wyjątkowe wydarzenie. Mamy nadzieję, że ożyły wspomnienia, które otworzą drogę do starych – nowych przyjaźni. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym szczególnym dniu zawitali w murach naszej szkoły, a szczgólne podziękowania naszym reporterom (Adam Trzaskowski i Marcin Wencel), dzięki którym mogli Państwo obejrzeć fotorelację.