Język kaszubski - Szkoła Podstawowa nr 7 im. mjra Mieczysława Słabego w Gdańsku

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9 w Gdańsku
- Szkoła Podstawowa nr 7
- Przedszkole nr 43

"Chto kaszëbską mòwã znaje, przeńdze przez wszëtczé kraje"

Tym popularnym na Kaszubach aforyzmem witamy wszystkich Rodziców, Uczniów, Nauczycieli i Sympatyków języka kaszubskiego. W naszej szkole dzieci uczą się języka kaszubskiego nie tylko po to, by podtrzymać tożsamość etniczną Kaszubów, ale również po to, by rozwijać się językowo, poznając kolejny język, a wraz z tym, cieszyć się z doświadczania wszechobecnej na tych terenach kultury kaszubskiej.

Na zajęciach z języka kaszubskiego uczniowie głównie przyswajają posługiwanie się j. kaszubskim, a na zajęciach w terenie poznają Kaszuby, ludzi z nimi związanymi, kulturę, historię i sztukę małej ojczyzny. Dzieci uczestniczą w warsztatach kulinarnych, hafciarskich, przygotowują gazetki, stoiska kaszubskie, występy Gwiżdży, promują kulturę kaszubską w parafii i okolicznych przedszkolach.